Znany epidemiolog: „Przyzwyczaimy się do licznie umierających pacjentów”. Do kiedy może potrwać epidemia?

Wyborcza.pl zrobiła przeprowadziła wywiad z prof. Robertem Flisiakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.  Według niego epidemia może potrwać jeszcze około dwóch lub trzech miesięcy.

Fot. Shutterstock

Profesor zwraca uwagę na niewydolność obecnych centrów badawczych. Jak twierdzi, jest ich za mało, a dodatkowo Państwowy Zakład Higieny został ostatnio zatrzymany. Mówi więc, że może być sytuacja, że nagle liczba zarażonych bardzo wzrośnie, ponieważ zaczniemy po prostu badać więcej osób.

Przewiduje też, kiedy może skończyć się epidemia i kiedy dzieci wrócą do szkoły:

„Być może pod koniec roku szkolnego. Być może w drugiej połowie czerwca. Stan zagrożenia będzie na pewno przez dwa miesiące, czyli marzec i kwiecień. Do tej sytuacji będziemy pomału się przyzwyczajać. Przyzwyczaimy się do licznie umierających pacjentów. Liczby zakażonych też już nie będą robiły na nas wrażenia. W maju prawdopodobnie nastąpi wygaszanie epidemii. I wtedy będzie decyzja, czy już zdejmujemy obostrzenia, czy nie. Jeżeli zdejmie się je przedwcześnie i przy warunkach klimatycznych sprzyjających rozprzestrzenianiu się wirusa, może dojść do ponownego wzrostu liczby zakażeń” – przewiduje profesor w wypowiedzi dla serwisu Wyborcza.pl.

Według naukowców istnieje wiele scenariuszy, a to, jak rozwinie się pandemia trudno jest przewidzieć. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią o całkowitym wygaśnięciu wirusa. Najbardziej pesymistyczne o tym, że wirus stanie się sezonowy i każdej zimy będziemy na niego narażeni.

Według doświadczeń Chin, które odnotowują teraz bardzo mało przypadków, potrzebne jest wprowadzenie daleko idących ograniczeń, jak zamknięcie granic, szkół czy punktów w których gromadzą się ludzie. Polskie władze wprowadziły już daleko idące ograniczenia i teraz od obywateli zależy, jak rozwinie się epidemia i kiedy się zakończy.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE