Data szczytu epidemii. Ma być 9 tys. chorych. Kiedy wyhamuje? Powstała prognoza

Firma analityczna ExMetrix zajmują się prognozowaniem gospodarczym i społecznym opublikowała model pokazujący szacowany przebieg epidemii.

Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Liczba osób zarażonych w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020″ – prognozuje firma analityczna ExMetrix Co ważne, model powstał uwzględniając bardzo szczegółowe czynniki.

„W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji” – mówi Zbigniew Łukoś Prezes ExMetrix. „Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii” – dodaje Łukoś.

Po 20 kwietnia liczba zakażonych powinna wyraźnie wyhamować. Potwierdza to tym samym wypowiedzi ekspertów, które mówiły o tym, że epidemia może wyhamować na początku maja.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE