Morawiecki: „zrobię wszystko, by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez ten czas”

„Pandemia koronawirusa to wydarzenie absolutnie bezprecedensowe. Z pewnością to najpoważniejsza próba, z jaką Polska i Świat mierzą się w XXI wieku. Widzę w tej sytuacji dwa kluczowe zagrożenia.” – pisze premier Mateusz Morawiecki. 


🟢 Pierwsze dotyczy zdrowia i życia naszych obywateli, na które odpowiadamy zdecydowanie od samego początku.

🟢 Drugie to poważne niebezpieczeństwo ekonomiczne. Dlatego, oprócz wprowadzanego już planu tarczy antykryzysowej, rozpoczęliśmy dziś prace gospodarczego sztabu kryzysowego. Zaprosiłem do niego szefów i szefowe głównych instytucji odpowiedzialnych za stabilność polskiej gospodarki: Prezesa Narodowy Bank Polski, wicepremiera i ministra aktywów państwowych razem z ministrami rozwoju, finansów, rodziny, a także prezesów BGK, PFR i UOKiK oraz przewodniczącego KNF.
📊🏦
Podczas pierwszego, zakończonego wieczorem “teleposiedzenia”, omówiliśmy możliwe scenariusze rozwoju wypadków. Nie ukrywamy, że przed Polską i światem albo poważne spowolnienie, albo o wiele gorsza w skutkach recesja. Dla nas, rządu i urzędników odpowiedzialnych za sektory gospodarcze i finansowe, kluczowym celem jest, aby polscy pracownicy przeszli przez kryzys bez utraty pracy i środków do życia, a polskie firmy – bez utraty płynności, biznesowego potencjału i wypracowanej pozycji w łańcuchach wartości.

Nasza odpowiedzialna polityka fiskalna od roku 2015 doprowadziła do uszczelnienia systemu podatkowego i znacznego zmniejszenia deficytu finansów publicznych. Można powiedzieć, że w porę założyliśmy “pasy bezpieczeństwa”. Planowaliśmy, żeby ta trampolina finansowa była wielkim bodźcem rozwojowym Polski – w obecnej sytuacji będzie ona swoistym amortyzatorem naszej gospodarki. Jesteśmy bardziej niezależni i lepiej przygotowani na wstrząsy zewnętrzne.

Dzięki zaplanowanemu na ten rok budżetowi bez deficytu możemy mówić o buforze, który daje nam przestrzeń do podejmowania zdecydowanych działań. I takie działania podejmujemy! Rozwiązania, które w porozumieniu z prezydentem Andrzej Duda i NBP proponuje mój rząd, są bezprecedensowe jeśli chodzi o ich rozmiar i charakter, ale adekwatne do wymogów, które stawia przed nami rzeczywistość. Czekają nas miesiące trudne, które będą dla wszystkich testem odpowiedzialności, solidarności i rozwagi.

Wraz z członkami gospodarczego sztabu kryzysowego zrobię wszystko, by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez ten czas perturbacji ekonomicznych i zminimalizować wpływ pandemii na życie milionów polskich rodzin.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]