Koronawirus: czy można odwiedzić rodzinę mieszkającą poza Krakowem?

W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się, wiele osób ma wątpliwości czy mogą wyjechać na święta do rodziny mieszkającej poza Krakowem.

Fot. Shutterstock

Ograniczenia w poruszaniu się obowiązują do 11 kwietnia. Możliwe, że nie zostaną przedłużone. Trzeba liczyć się jednak z tym, że władza nie będzie chciała ryzykować i przedłużą obowiązujące przepisy.

Teoretycznie wyjazdy za miasto z częścią własnej rodziny do innej części do własnej rodziny nie są zakazane. Eksperci są jednak zgodni, że zwiększa to znacznie ryzyko zarażenia siebie lub innych koronawirusem. Wiele osób nie ma objawów, a jednak zaraża innych. Ponadto, o ile nie jedziemy własnym autem, możemy zapomnieć o bezpiecznej podróży.

Polska jak dotąd nie ma wielu zarażeń tylko dlatego, że, w przeciwieństwie do Włoch, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii rząd zareagował szybko, a Polacy w większości jednak pozostali w domach.

W związku z ograniczeniami można przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE