Zamawiasz zakupy przez internet? Ta „dezynfekcja” może Cię sporo kosztować!

Policjanci ostrzegają przed atakiem phishingowym związanym z epidemią koronawirusa. Obecnie rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, w których oszuści informują o dopłacie dezynfekcyjnej przesyłki.

Fot. KPP w Wołominie

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów, żadna firma kurierska nie wysyła tego typu SMS-ów. W ten sposób cyberprzestępcy mogą próbować was okraść – pisze policja.

To nie pierwszy raz, gdy oszuści podszywają się pod firmy kurierskie. Już wczesniej dochodziło do dużych kampanii phishingowych, których celem byli klienci dostawców paczek. Teraz cyberprzestępcy powrócili i ponownie wysyłają nieprawdziwe SMS-y związane z epidemią koronawirusa (covid-19).

W treści wiadomości, którą wysyłają oszuści, możemy przeczytać o konieczności dopłaty za dostarczenie paczki w kwocie 1.50 PLN z powodu opłaty dezynfekcyjnej. W SMS-ie znajduje się także link, który ma pozwolić na uregulowanie opłaty, co pozwoli na dostarczenie przesyłki. To zwykłe oszustwo i pod żadnym pozorem nie klikajcie na linki z tego typu wiadomości.

Żadna firma kurierska nie wysyła wiadomości o dopłacie za paczki z powodu opłaty dezynfekcyjnej w związku z epidemią koronawirusa. Dostawcy przesyłek zachęcają do korzystania z ich własnych aplikacji mobilnych, które są bezpieczne.

Pamiętaj!

W tym szczególnym okresie najskuteczniejszą metodą kontaktu z firmami kurierskimi może być przesłanie wiadomości e-mail, korzystanie z właściwych aplikacji lub kontakt telefoniczny z oficjalnej strony internetowej danej firmy kurierskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, czas połączenia telefonicznego z konsultantami może się wydłużyć. Staraj się zrozumieć tą sytuację.

Policja apeluje też o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Autor: asp. szt. Tomasz Sitek

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE