Wsiadasz do przepełnionego autobusu? Możesz dostać mandat!

W związku z ograniczeniami nałożonymi przez rząd na komunikację miejską, mandat za przepełniony autobus może otrzymać zarówno kierowca, jak i pasażer.

Fot. Shutterstock

Według kodeksu wykroczeń za naruszenie tych przepisów grozi grzywna do 500 zł albo kara nagany.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę, że zadaniem kierowcy jest dbanie o bezpieczeństwo podczas kursu. Argumentuje, że prowadzący jest oddzielony od pasażerów szybą, by nie zaraził się koronawirusem. Dlatego zwrócił się o stanowisko do Komendy Głównej Policji.

Portal Autokult.pl zwrócił się do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Okazało się, że za przekroczenie limitu odpowiadać może zarówno kierowca, jak i pasażer.

Na razie nie mieliśmy jeszcze przypadku takiego przekroczenia. Jeśli jednak taka sytuacja się zdarzy, policjant może poprosić pasażerów o wskazanie osoby, która wsiadała jako ostatnia i tym samym złamała przepisy. Przede wszystkim zachęcamy jednak do tego, by pasażerowie sami liczyli liczbę osób w pojeździe i w razie konieczności upominali osoby, które chcą wsiadać, naruszając prawo – mówi asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE