Resort o otwieraniu kopert przez pocztę: „Nic bez zgody adresata”

Wczoraj pojawiła się informacja mówiąca o tym, że poczta będzie mogła otworzyć kopertę i przesłać skan zawartości listu do adresata. Ministerstwo Cyfryzacji zajmuje stanowisko w tej sprawie.

Fot. Pixabay

„Rząd pracuje nad nowelizacją kolejnych przepisów ułatwiających walkę z panującą epidemią, w której wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli. Jednym z nich jest usługa hybrydowa, czyli skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach” – pisze resort Cyfryzacji.

Rząd zaznacza, że wymagana jest zgoda adresata. Jednocześnie potwierdza, że usługa będzie polegać na skanowaniu zawartości listu i przesłanie jego elektronicznej formie i dodaje, że chodzi o przesyłki urzędowe, nie zaś o prywatną korespondencję.

„Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę” – zaznacza Ministerstwo Cyfryzacji.

„Tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie – nadawania, skanowania i doręczenia” – dodaje resort.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE