Uwaga! Zaleca się oszczędne gospodarowanie lekami! Wielu może zabraknąć

W Indiach przestano produkować substancje czynne do leków. W czerwcu w polskich aptekach może zabraknąć wielu środków. 

Fot. Kraków w Pigułce

Indie całkowicie wstrzymały produkcję w fabrykach farmaceutycznych aż do 14 kwietnia. Okres ten może zostać wydłużony. W najbardziej optymistycznym wariancie produkcja ruszy najwcześniej w maju.

„Z uwagi na ograniczenia produkcyjne niezależne od producenta apelujemy o używanie leków jedynie w sytuacjach niezbędnych (…). Z przykrością informujemy, że realizacja dostaw jest niepewna i nie można wykluczyć, że pod koniec maja nie będziemy w stanie dostarczać wymienionych produktów leczniczych” – czytamy w piśmie wysłanym przez jednego z polskich producentów.

Jak powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, miliony Polaków zażywają ibuprofen i paracetamol. Do ich produkcji stosuje się surowce wyprodukowane w Indiach

Pozyskujemy też z Indii surowce do produkcji antybiotyków, które mogą ratować życie. Na przykład sól erytromycyny (do leczenia zakażeń dróg oddechowych, zakażeń skóry, układu moczowego i przy zakażeniach pooperacyjnych), acyklowir (na półpasiec i opryszczkę)” – dodał.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE