Zbadano jak koronawirus roznosi się w markecie po kaszlnięciu [WIDEO]

Naukowcy badali sytuację, w której osoba kaszle w przejściu między półkami, podobnie jak w sklepach spożywczych; i biorąc pod uwagę wentylację. Uniwersytet Aalto, Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT i Fiński Instytut Meteorologiczny przeprowadziły modelowanie niezależnie, stosując te same warunki początkowe.

Naukowcy uzyskali ten sam wstępny wynik: w badanej sytuacji chmura aerozolu rozprzestrzenia się poza bezpośrednim sąsiedztwem kaszlu i rozrzedza się w tym procesie. Może to jednak potrwać do kilku minut.

„Ktoś zarażony koronawirusem może kaszleć i odejść, ale potem pozostawia bardzo małe cząsteczki aerozolu niosące koronawirusa. Cząstki te mogłyby następnie dostać się do dróg oddechowych innych osób w pobliżu ”, wyjaśnia asystent Uniwersytetu Aalto profesor Ville Vuorinen.

„Wstępne wyniki uzyskane przez konsorcjum podkreślają znaczenie naszych rekomendacji. Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca pozostanie w domu w przypadku złego samopoczucia i zachowanie dystansu fizycznego wobec wszystkich. Instrukcje obejmują również kaszel w rękawie lub chusteczkę oraz dbanie o higienę rąk ”, mówi Jussi Sane, główny specjalista w Fińskim Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE