Na jakim etapie epidemii jesteśmy? Minister nie ma dobrych wiadomości

Łukasz Szumowski był gościem Rada ZET. Ministra pytano między innymi o to na jakim etapie jest epidemia. Niestety, polityk nie ma dla nas dobrych informacji.

Fot. Kraków w Pigułce

Na etapie nadal wzrostowym. Nadal spodziewamy się przyrostu zachorowań i, co ważniejsze w tej chwili, to też spodziewamy się wzrostu pacjentów, którzy będą wymagali również respiratora, bo ta niewydolność oddechowa przychodzi później, w toku choroby – mówił szef resortu zdrowia – Ale mamy 10 tysięcy łóżek w gotowości, mamy blisko 1600 respiratorów, które czekają na pacjentów – zapewnił.

Nie jest tajemnicą, że każdy resort i każdy ośrodek badawczy ma swoje prognozy. Minister Zdrowia wielokrotnie jednak powtarzał, że symulacje mogą znacznie się różnić od rzeczywistości. Dużo zależy też od nas samych, od tego, jak dużo wyrzeczeń poczynimy i czy zamiast bagatelizować, zastosujemy się do zaleceń i nakazów.

Jeżeli poluzujemy rygory, jeżeli będziemy się spotykać, jeżeli będzie to takie normalne życie w święta, to miesiąc po tych świętach możemy mieć kilkadziesiąt tysięcy chorych więcej, niż moglibyśmy mieć, co oznacza że część z tych osób umrze – podkreślał Minister Łukasz Szumowski w Radiu ZET.

Najnowsze dane mówią o 6088 zakażonych i 195 zmarłych. Najgorsza sytuacja jest w woj. Mazowieckim, gdzie zakażonych jest 1501 osób, a 53 zmarły. W woj. Małopolskim zakażonych zostało 470 osób, a 9 zmarło.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE