Wiemy, kiedy będzie szczyt epidemii. Nowe dane ExMetrics

Opublikowany 23 marca Model ExMetrix prognozował ok. 9 tysięcy potwierdzonych infekcji w Polsce i ich maksimum w okolicy 20 kwietnia. Sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych to aż 95.15%. W najnowszej prognozie, ExMetrix przewiduje przesuniecie szczytu.

Fot. Shutterstock

07 kwietnia model został poddany drugiej reestymacji . Prognoza po tzw. douczeniu modelu, również i teraz nie uległa zasadniczej zmianie.

Wskazuje nadal około 9 tysięcy potwierdzonych testami infekcji, natomiast maksimum epidemii przesunęło się o kilka dni w czasie, z 20 kwietnia w okolicę 25 kwietnia br.

Jak wyjaśnia ExMetrics, z modelu po reestymacji wynika też możliwość minimalnie łagodniejszego, mniej stromo nachylonego przebiegu liczby wykrywanych zakażeń, co odzwierciedla zachowanie dwóch zmiennych z grupy tworzącej model. Pierwsza, to dokładniejsza prognoza temperatury, a druga, to utrzymująca się na dość wysokim poziomie  liczba testów koniecznych do wykrycia jednego pozytywnego przypadku.

Prognoza na 13.04.2020 według reestymowanego modelu przewidywała 7020 zakażonych, a wartość rzeczywista to 6934. Na dzień 14.04.2020 wartość prognozowana to 7365.

„Niezmiennie uważamy, że jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie migracji, bezpośredniej komunikacji i dyscyplina w przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń. Nasze modele zakładają, że w okresie Wielkanocnym czynniki te znacząco się nie zmienią” – twierdzi Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE