Maseczka z żywych roślin? Takie rozwiązanie testuje SGGW!

Naukowcy z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowali filtr powietrza, który wykorzystuje mieszankę kilku roślin skutecznie chroniącą przed wirusami. W zamyśle twórców nowo powstały filtr miałby być częścią produkowanej maseczki.

Fot. Pixabay

Nowa inicjatywa, powstająca na wydziale Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jest wynikiem współpracy prof. dr. hab. Mohameda Hazema Kalajiego, światowego specjalisty w zakresie procesu fotosyntezy z dr. inż. Jackiem Mojskim, ekspertem od wertykalnej uprawy roślin, który od kilku lat zajmuje się oczyszczaniem powietrza w metropoliach.

Po wstępnych testach laboratoryjnych okazało się, że skuteczność opracowanego filtra jest stuprocentowa w przypadku wirusa grypy. Jak dodał rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk, rokowania są obiecujące, bowiem wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne właściwości do wirusa grypy.

Planuje się, że projektowana maseczka będzie wielokrotnego użytku, lekka i zarówno tania w produkcji, jak i przyjazna środowisku. W pierwszej kolejności trafiłaby do szpitali, klinik, laboratoriów i szkół.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE