Od jutra otwarte Bulwary Wiślane! Co zmieni się w codziennym życiu?

Rząd znosi niektóre ograniczenia. Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, zakupy w sklepach zrobi więcej osób, a młodzież powyżej 13 roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Fot. Pixabay

Nadal – do odwołania – obowiązują zasady bezpieczeństwa:
– obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
– zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej,
– kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych,
– ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie dystansu),
– utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Proces stopniowego powrotu kraju do normalności został podzielony na cztery główne etapy. Pierwszy z nich zacznie obowiązywać już od poniedziałku, 20 kwietnia.

Co się zmieni od 20 kwietnia?
Według nowych zasad zakupy w sklepach będzie mogło zrobić więcej osób. W sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wprowadzono limit 4 osób na jedną kasę lub punkt płatniczy, a w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Zostaną otwarte parki, lasy i bulwary, po których będzie można spacerować, biegać i jeździć na rowerze (w maseczkach, z zachowaniem odpowiedniego dystansu).

Nadal nie będzie można korzystać z placów zabaw czy siłowni plenerowych oraz organizować zgromadzeń. Dodatkowo apelujemy, by nie rozpalać ognisk/grilli – jest susza, więc zagrożenie pożarowe jest wysokie. Dodatkowo spalane drewno lub węgiel zanieczyszcza powietrze i szkodzi zdrowiu – szczególnie osobom, które mają problem z układem oddechowym.

Od 20 kwietnia zmieni się także limit osób, które będą mogły uczestniczyć w nabożeństwach i obrządkach religijnych – będzie to 1 osoba na 15 m2 w świątyni.

Młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej, ale z zachowaniem 2-metrowego dystansu, zasłoniętymi ustami i nosem.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE