Czy otwarcie parków było słuszne? Czy krakowianie stosują się do nakazów? [WIDEO]

Krakowscy policjanci nie ustają w działaniach mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Również ostatni weekend był dla mundurowych bardzo pracowity. W ostatnich dniach funkcjonariusze sprawdzali m.in. czy poruszające się w przestrzeni publicznej osoby przestrzegają obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych lub innych części garderoby zakrywających usta i nos.

Policjanci wspierani przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy straży miejskiej cały czas patrolują ulice naszego miasta i sprawdzają czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. Na bieżąco sprawdzane są również osoby odbywające obowiązkową kwarantannę w swoich domach. Każdego dnia na ulicach małopolskiej stolicy pojawiało się ponad 500 funkcjonariuszy.

Od 16 kwietnia br. mieszkańcy naszego kraju zobligowani są do noszenia w przestrzeni publicznej maseczek ochronnych lub części garderoby zakrywających nos i usta. Mundurowi w miniony weekend przeprowadzili 106 interwencji związanych z kontrolą noszenia przez mieszkańców środków ochrony. Funkcjonariusze wystosowali 128 pouczeń w stosunku do osób, które nie miały założonych maseczek lub choćby szalika, komina itp. Jak się okazało brak środków ochrony wynikał głównie z roztargnienia, krakowianie tłumaczyli, że zwyczajnie zapominali, że muszą w przestrzeni publicznej zakrywać usta i nos. Pouczeni przez policjantów natychmiast się poprawiali, zasłaniali twarze i obiecywali poprawę. Tylko w 6 przypadkach doszło do sytuacji, w których pouczenia funkcjonariuszy nie przyniosły rezultatu, osoby rażąco ignorowały przepisy i dlatego zostały ukarane mandatem karnym. Policjanci wystosowali także 2 wnioski o ukaranie do sądu.

Ostatnie dni pokazały, że krakowianie poważnie podeszli do nowych obowiązków. Choć wprowadzone ograniczenia są dla wszystkich dużych wyzwaniem i utrudnieniem, obywatele rozumieją, że ich przestrzeganie jest koniecznością. Tym większym optymizmem napawa fakt, że mieszkańcy stolicy małopolski tak odpowiedzialnie traktują nowe wymagania i starają się chronić zdrowie własne i innych obywateli.

W czwartek na Starym Mieście w Krakowie, w pierwszym dniu obowiązywania nakazu noszenia maseczek na twarzy, sprawdzaliśmy, czy mieszkańcy przestrzegają nowego rozporządzenia i czy policjanci muszą interweniować.  W filmie w formie vloga pokazujemy puste place i ulice Starego Miasta, odpowiedzialnych mieszkańców Krakowa, którzy stosują się do aktualnych nakazów, a także codzienną służbę małopolskich policjantów w dobie zaostrzonego reżimu sanitarnego.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE