Susza: czy możliwe jest, by nie padało przez kilka miesięcy?

Susza trwa właściwie w całej Europie, ale w Polsce jest szczególnie dotkliwa. Serwis twojapogoda.pl odpowiedział na pytanie czy możliwe jest, by przez kilka miesięcy nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Fot. Pixabay

Intensywnych opadów nie ma od dłuższego czasu. Na wszystkich prognozach jednak deszcz się pojawia, ale nie wiadomo jeszcze czy zdoła choć trochę załagodzić suszę.

Meteorolodzy twojpogada.pl odpowiedzieli ostatnio na ważne pytanie: czy możliwe jest, by w Polsce nie spadła ani jedna kropla deszczu przez kilka miesięcy.

Już cały miesiąc bez ani jednej kropli deszczu to bardzo rzadkie zjawisko występujące raz na pokolenie i już miał ono miejsce ostatnimi czasy. Był to kwiecień ubiegłego roku. „W Warszawie i Poznaniu na tle ostatnich 70 lat tylko październik 1951 roku nie przyniósł żadnego opadu. We Wrocławiu i w Katowicach zdarzyło się tak w listopadzie 2011 roku. Z kolei w Łodzi i Krakowie spośród ponad 800 miesięcy, które miały miejsce od 1951 roku, nie odnotowano ani jednego zupełnie suchego” – zwraca uwagę twojapogoda.pl i dodaje, że najdłuższy okres bez opadów nie przekroczył jak dotąd 5 tygodni.

W tamtym roku w niektórych rejonach kraju władze ograniczały dostawy ze względu na ogromny niedobór. W innych częściach woda dowożona była beczkowozami. Władze mają zamiar przeciwdziałać negatywnym skutkom suszy. Wody Polskie zapowiadają 645 inwestycji w trzy lata na łącznie 160 mln zł. Środki te mają być przeznaczone głównie na retencję na obszarach wiejskich. Woda będzie więc zatrzymywana w ciekach, kanałach czy rowach melioracyjnych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE