Rząd ułatwia zwolnienia! Cięcia pensji też będą łatwiejsze!

Tarcza antykryzysowa 3.0 pozwoli pracodawcom łatwiej zwalniać pracowników, a także obniżać pensję bez żadnych konsultacji. „Rzeczpospolita” podała, że projektem jeszcze w tym tygodniu zajmie się rząd.

Fot. Shutterstock

Dziennik poinformował, że przedsiębiorca będzie mógł obniżyć pracownikom czas pracy i wynagrodzenia o 10 proc. Skorzystać z tego prawa mogą ci, którzy dotknięci zostaną spadkiem obrotów o 15 proc. rok do roku lub 25 proc. w przypadku tylko tego roku.

Pracodawca nie będzie potrzebował zgody pracowników czy związków zawodowych i będzie musiał przesłać informację o cięciach do okręgowego inspektora pracy. Obniżka nie może jednorazowo potrwać dłużej niż trzy miesiące.

Dodatkowo przedsiębiorca będzie mógł odesłać pracowników na urlop bez uzyskania ich zgody i z pominięciem planów urlopowych.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak zwolnień. Znika obowiązek wręczenia pracownikowi wypowiedzenia do rąk własnych lub pocztą. Teraz wystarczy zwykły mail. Do tej pory, by skorzystać z tej formy zwolnienia pracodawcy musiał mieć podpis elektroniczny. Pracownik będzie mógł odwołać się do sądu, ale nie zatrzyma to biegu zwolnienia.

Według „Rzeczpospolitej” przepisy o zwolnieniach grupowych nie będą miały zastosowania. Oznacza to, że być może odpraw nie będzie.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE