Uwaga, szykują się duże podwyżki cen za chleb! Wyczerpują się zapasy zboża!

W związku z tym, że zdrożało zboże, które przeznaczone jest dla przemysłu piekarniczego, należy spodziewać się podwyżek cen pieczywa, a także makaronów i kasz do nawet 20 procent.

fot. Pixabay

Jak się okazuje, problematyczną kwestią jest wyczerpywanie się zapasów mąki z ziaren zakupionych jeszcze przed wybuchem pandemii.

Młyny, które przerabiają zboże na mąkę, są w posiadaniu maksymalnie parotygodniowych zapasów. Obecna sytuacja sprawia, że posiadane rezerwy nie zapewnią produkcji do czasu pojawienia się nowych zbiorów, czyli połowy lipca.

Pod koniec kwietnia pszenica podrożała z 750 złotych za tonę do wartości wynoszącej 940 złotych. Wzrost cen nakręciła nie tylko panika związana z pandemią, lecz także wzmożony popyt na mączne produkty spożywcze wewnątrz krajów członkowskich UE.

W efekcie, młyny zmagają się z kupnem pszenicy, której koszt jest o 20-25 procent wyższy niż miało to miejsce dotychczas.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego zgłosił się do Ministra Rolnictwa z prośbą o uruchomienie rezerw zbóż, które zgromadziła Agencja Rezerw Materiałowych. Póki co, apel związkowców pozostał bez odpowiedzi ekipy rządzącej.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE