To już pewne. Sejm uchwalił podatek „od Netflixa”!

Sejm zdecydował, że nadawcy VOD będą oddawać 1,5 procent przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Fot. Pixabay

Zmiany są składową nowelizacji ustawy o kinematografii, która wchodzi w zakres rządowych działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Co to oznacza w praktyce? Podmioty, które dostarczają audiowizualne usługi medialne będą miały obowiązek dokonywania wpłat na konto PISF. Wysokość wpłat stanowi 1,5 procent uzyskiwanych przychodów.

Zdobyte w ten sposób dodatkowe źródło finansowe pozwoli na wsparcie produkcji filmów, organizacji festiwalów oraz innych wydarzeń filmowych. Obecnie podobną opłatę wnoszą, m.in. operatorzy telewizyjni, właściciele kin czy też dystrybutorzy, czyli Ci, którzy osiągają zysk z korzystania z dobrodziejstwa polskiej kinematografii.

W uzasadnieniu stwierdzono, że nowelizacja ustawy z ostatniego dnia marca o przeciwdziałaniu COVID-19 pozwoliła na premierowe udostępnienie materiału filmowego nie tylko w kinie, lecz także poprzez inne usługi na żądanie.

To właśnie stało się powodem, dla którego przegłosowano nałożenie obowiązku wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak dodano, prawo europejskie dopuszcza nakładanie tego typu zobowiązań. Ponadto, ustawa zwalnia z obowiązków mikro przedsiębiorców o niskim przychodzie.

Dzięki nowym regulacjom tylko do końca obowiązującego roku uda się uzyskać przychód około 15 milionów złotych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE