Pandemia a budżet domowy. Większość Polaków zmniejszyła wydatki i żyje oszczędniej!

Z powodu trwającej pandemii 60 procent osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że wprowadziło oszczędności i ostrożniej gospodaruje domowym budżetem.

Fot. Pixabay

Jak poinformował BIG InfoMonitor, który zlecił przeprowadzenie badania, z powodu pandemii 60 procent ankietowanych zadeklarowało oszczędniejsze gospodarowanie domowym budżetem. 45 procent podkreśliło, że oszczędności będzie upatrywać w większych zakupach, zaś 15 procent podczas kupowania podstawowych produktów.

Jak zauważył Sławomir Grzelczak – Prezes Biura Informacji Gospodarczej BIGMonitor, obowiązujące okoliczności sprzyjają nie tylko zaciskaniu pasa, lecz także angażowaniu się we wzajemnej pomocy.

Jak podkreślił, sytuacja pandemiczna pokazała, jak niezwykle ważna jest zależność między zachowaniami społeczeństwa, nawykami konsumenckimi a stanem gospodarki.

Z przeprowadzonego badania wynika ponadto, że jesteśmy skłonni do częstszego rozmyślania o sensie życia. Wyniki wykazały, że cechuje nas większa niż dotychczas nerwowość (zwłaszcza o zdrowie i w kwestii dostępności lekarzy).

Problematyczna stała się kwestia izolacji w domu i ograniczonych kontaktów z otoczeniem, jak i bliskimi. Klimat kwarantanny sprawił, że największe obawy kierujemy w stronę finansowej stabilizacji, w drugiej kolejności manifestuje się obawa o zdrowie oraz… poczucie nudy.

Z zauważalnych plusów sytuacji pandemicznej, wiele osób podkreśliło, że mogło się wyspać i przeczytać więcej niż dotychczas książek. Nowe okoliczności sprawiły, że staliśmy się bardziej empatyczni i skłonni do pomocy (np. w zrobieniu zakupów, przypilnowaniu dziecka czy też wyjściu z psem).

 

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE