Narodowy Bank Polski: Gotówki nie zabraknie!

Jak zapewnił główny skarbnik Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek, nie istnieje żadne ryzyko, że w Polsce zabraknie gotówki. Przy okazji skarbnik opowiedziała, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa sanitarnego dopuszczonych do obrotu pieniędzy.

fot. Pixabay

Jak zapewniał na antenie Radiowej Jedynki główny skarbnik Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek, nie ma żadnych obaw, że może zabraknąć pieniędzy rozprowadzanych w obrocie gotówkowym.

Pod koniec ubiegłego miesiąca w obiegu gotówkowym znajdowało się ponad 289 miliardów. Jak przyznaje skarbnik, wzrost zainteresowania gotówką i zwielokrotnione wypłaty nastąpiły na początku trwania epidemii, kiedy to wielu Polaków szturmem udało się zarówno do oddziałów banków, jak i bankomatów.

Przy okazji poruszona została również kwestia bezpieczeństwa gotówki w czasach koronawirusa. Jak zapewniła przedstawicielka NBP, wszystkie banknoty oraz monety poddawane są stosownym zabiegom, mającym zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sanitarnego.

Jednym z procesów technologicznych jest ogrzewanie gotówki do temperatury wynoszącej 150 stopni Celsjusza. Ponadto, będąca w obiegu gotówka poddawana jest trzydniowej kwarantannie.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE