Polacy oszaleli na punkcie ogrodów działkowych! Chętnych jest więcej niż działek!

Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polacy – w wyniku obowiązujących obostrzeń i zamkniętych przestrzeni, tj. park, las i bulwary – zaczęli szturmem „zdobywać” ogrody działkowe. Jak się okazuje, można mówić o klęsce urodzaju, dlatego że chętnych jest więcej niż dostępnych działek. 

fot. Pixabay

W naszym kraju istnieje prawie 5 tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych, co przekłada się na około milion działek. Ogródki działkowe zajmują niemal 41 tysięcy hektarów. Gdyby móc to porównać do przestrzeni miejskiej, moglibyśmy uznać, że jej powierzchnia jest zbliżona do Warszawy.

Jak zauważył Bartłomiej Piech – radca prawny Polskiego Związku Działkowców, wzrost zainteresowania ogrodami działkowymi zauważalny jest od kilku lat, ale dopiero okres pandemii przyniósł swoistą rewolucję.

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni rozdzwaniają się osoby zainteresowane nabyciem prawa do działki. Biorąc pod uwagę to, że Polski Związek Działkowców zrzesza ponad 4,5 tysiąca ogrodów działkowych, liczba telefonów liczona jest w dziesiątkach tysięcy.

Jak dodaje radca prawny PZD, w największych miastach praktycznie nie ma już wolnych działek, zwłaszcza trudno o nie w województwie łódzkim, śląskim, poznańskim, podlaskim, małopolskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim.

Największe szanse na znalezienie wolnej działki mają mieszkańcy okręgu opolskiego, pilskiego i sudeckiego (nieopodal Wałbrzycha), a także zielonogórskiego, gorzowskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, choć wciąż mowa jest o terenach znacznie oddalonych od większych ośrodków miejskich.

Jakie są ceny wynajmu ogródka działkowego? W przypadku działki Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Warszawie mowa jest o kwocie minimum 20 tysięcy złotych. W takiej cenie możliwe jest znalezienie działki na obrzeżach stolicy, bez altan i wymagających pewnych nakładów pracy.

Gotowa działka z drewnianym i ocieplonym domkiem oraz węzłem sanitarnym i kuchennym to koszt od 60 do 70 tysięcy złotych.

Popularnością cieszą się nie tylko rodzinne ogrody działkowe, lecz także działki działające poza stowarzyszeniem, o funkcjonalności rekreacyjnej. Najwięcej tego typu ogłoszeń dostępnych jest w województwie kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim, najmniej – w świętokrzyskim i opolskim. Ich koszt rozpoczyna się od kwoty 10 tysięcy złotych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE