Zakaz handlu w niedzielę będzie zniesiony? Galerie handlowe apelują

Największe galerie handlowe w kraju apelują do rządu o pomoc. Przede wszystkim o zniesienie zakazu handlu w niedzielę.

Fot. Pixabay

Zarówno najemcy galerii, jak i same galerie handlowe są w bardzo trudnej sytuacji. Przestój wywołany pandemią koronawirusa mocno uderzył w ich sytuację finansową.

Właściciele największych galerii opublikowali list otwarty skierowany do rządu. Sygnatariusze stanowiska to najwięksi gracze rynku galerii handlowych w Polsce: Unibail-Rodamco-Westfield, Atrium European Real Estate, Carrefour Polska, Ceetrus Polska, Apsys Polska, ECE Projektmanagement Polska, Metro Properties, Multi Poland, Mayland Real Estate, Pradera Management Poland i Sierra Balmain.

Właściciele galerii przede wszystkim deklarują negocjacje z najemcami i obiecują wsparcie w formie rabatów.

Liczą też na umorzenie podatków: opłat w tytułu użytkowania wieczystego w latach 2020-2021, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego. „To pozwoli na znaczące zmniejszenie obciążeń najemców opłatami eksploatacyjnymi i zwiększenie możliwości oferowanego przez nas wsparcia, o którym mowa powyżej” – opisują.

Przede wszystkim jednak apelują o zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Wskazują nie tylko na podniesienie się handlu, ale także zwiększenie bezpieczeństwa, dzięki rozłożeniu liczby klientów w czasie.

Czasowe zniesienie zakazu handlu przegłosował już nawet Senat w ramach poprawki do pierwszej tarczy antykryzysowej. Poprawkę tę usunął jednak Sejm podczas głosowania.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE