Jest mapa 5G w Polsce! Niedługo powstanie 1800 nadajników! 49 w Krakowie!

11 maja Plus (Polkomtel sp. z o. o.) uruchomił jako pierwszy operator w Polsce sieć 5G. Na razie działa 100 nadajników, ale ich liczba ma się zwiększyć do 600. Kolejni operatorzy zapowiadają podobne kroki. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał blisko 1800 pozwoleń na tego typu nadajniki. Tylko w samym Krakowie 49.

Fot. Plus

Uruchomiono 100 nadajników w siedmiu miastach w Polsce: Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach. Na razie w Krakowie nie ma ani jednego nadajnika. Na mapie zasięg 5G to ten zaznaczony na czerwono. Interaktywna mapa dostępna jest na stronie sieci Plus.

W poniedziałek 11 maja Plus uruchomił pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD, a w zasięgu sieci nowej generacji znalazło się blisko 900 tys. osób. To pierwszy etap ogólnopolskiego 5G Plusa w całej Polsce.

„Dzięki rozwojowi internetu mobilnego odczujemy wiele korzyści na co dzień. To sieć 5G daje pole dla rozwoju jeszcze lepszej domowej rozrywki i nowoczesnych rozwiązań pozwalających m.in. na transmisje: sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K), a także na wybór kamery, z perspektywy której wyświetlamy obraz na ekranie. Na znaczeniu zyskają widowiska z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR), np. z udziałem cyfrowo generowanych gwiazd na scenie.

Dzięki rozwiązaniom z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR) rozrywka bez wychodzenia z domu stanie się o wiele bardziej angażująca. W jednej chwili będziemy mogli przenieść się w centrum sportowych i muzycznych wydarzeń, jakbyśmy właśnie przebywali na stadionie, czy na koncercie ulubionego zespołu. Filmy i seriale w formatach 4K, 8K czy 360° będą pobierane o wiele szybciej, zwiększy się komfort odtwarzania obrazów na urządzeniach mobilnych, a opóźnienia i przerwy w transmisjach na żywo staną się tylko niemiłym wspomnieniem” – czytamy na stronie Plusa.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE