Śląsk zostanie całkowicie zamknięty? Taki scenariusz brany jest pod uwagę

Rząd zintensyfikował działania na Śląsku. Podczas, gdy w każdym innym województwie wykrywa się po kilkanaście lub góra kilkadziesiąt nowych przypadków, na Śląsku jest ich kilkaset. Brane są pod uwagę różne scenariusze, od zaostrzania obostrzeń aż do zamknięcia całego województwa.

Świecko. Marzec 2020. Kierowcom mierzona jest temperatura. Straży granicznej pomagają inne służby m.in. wojsko, straż pożarna i policja. Fot. Marek M. Berezowski/REPORTER

Jeszcze niedawno niechlubnym „liderem” zakażeń było województwo mazowieckie. W ciągu kilku dni liczba chorych na COVID-19 na Śląsku poszybowała jednak w górę i obecnie jest tam aż o 1000 chorych więcej niż w woj. mazowieckim.

Nagły skok zakażeń związany jest z wybuchem epidemii wśród górników. Specjalny zespół dochodzeniowy sanepidu z Olsztyna bada kto z kim miał kontakt i od kogo rozpoczęło się zakażanie. Celem jest poznanie drogi wirusa i poddaniu kwarantannie wszystkich, którzy mogli się zakazić.

Rząd ma niedługo ogłosić czy będą poluzowane kolejne obostrzenia. Decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze dziś. Kolejny etap to otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także częściowo kawiarni, barów i restauracji. Jedzenie wewnątrz nadal będzie zakazane, ale funkcjonować mogą ogródki pod warunkiem, że jedzenie serwowane będzie przez obsługę. Problem w tym, że nie wiadomo czy restrykcje zostaną zniesione, a jeżeli tak czy stanie się tak w przypadku Śląska.

Pojawił się nawet pomysł, by województwo zamknąć, by epidemia nie wymknęła się spod kontroli. – Zamknięcie województwa śląskiego to scenariusz rozważany w rządzie – przyznaje na łamach „Dziennika Zachodniego” Bolesław Piecha, śląski poseł PiS i były minister zdrowia. Czy województwo zostanie więc zamknięte wzorem innych obszarów we Włoszech czy w Chinach? Decyzję rządu poznamy w ciągu najbliższych kilku dni.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE