Nie żyje najstarszy Polski YouTuber znany jako „Dziarski Dziadek”

Antoni Cholewa-Huczyński był uczestnikiem konspiracji w plutonie 709, członkiem grupy „Kampinos” – batalion por. „Znicza”. Aktywny uczestnik działań wojennych podczas Powstania Warszawskiego na obszarze VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 1 Rejon „Brzozów” (Legionowo). Odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wieloletni lekarz weterynarii. Informację o śmierci Antoniego Cholewa-Huczyńskiego przekazał Urząd Miasta Legionowo. Był najstarszym YouTuberem w Polsce znany jako „Dziarski Dziadek”

Fot. Legionowo.pl

Antoni Cholewa-Huczyński był również niezwykłym nauczycielem, który chciał dzielić się swoją wiedzą o wydarzeniach, w których brał udział i propagować pamięć o nich. Do młodzieży docierał również za pomocą nowoczesnych mediów, takich jak np. Youtube, gdzie znany był pod pseudonimem „Dziarski Dziadek”. Do dziś odnaleźć można jego nagrania na tej platformie.

Udzielił on również obszernego wywiadu w ramach Archiwum Historii Mówionej projektu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Antoni Huczyński, także Antoni Cholewa-Huczyński ps. BurzaDziarski Dziadek (ur. 26 listopada 1922 w Krakowie, zm. 2020) – polski lekarz weterynarii, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, strzelec Wojska Polskiego, działacz kombatancki i youtuber. Oficer Orderu Odrodzenia Polski.

1922–1945

Urodził się 26 listopada 1922 w Krakowie w rodzinie Czesława i Marii z domu Sarri.

Wstąpił do AK 3 marca 1944 roku. Należał do plutonu 709 należącego do 1-szego Rejonu „Brzozów” (Legionowo), który podlegał pod VII-my Obwód „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej[1]. Walczył w powstaniu warszawskim. Następnie został żołnierzem batalionu, którego dowódcą był porucznik Bolesław Szymkiewicz ps. Znicz, wchodzącego w skład Grupy „Kampinos”.

1945–1989

Po 1945 używał nazwiska Cholewa-Huczyński. Przez czterdzieści lat pracował jako lekarz weterynarii.

Po 1990

3 sierpnia 2008 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w czasie obchodów 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor książki pt. Mój sposób na długowieczność.

W 2015 spełniło się jego marzenie o przejażdżce samochodem rajdowym, którą odbył razem z Krzysztofem Hołowczycem, pędząc ponad 200 km/h.

W 2015 na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zwiedził Belweder w Warszawie.

W 2016 brał udział w programie Duży w Maluchu

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2008)
  • kilka innych odznaczeń

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE