ZUS zarządza kontrole w związku z tarczą antykryzysową. Pod lupą dochody firm!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o konieczności wprowadzenia poprawek we wnioskach ws przydziału tarczy antykryzysowej. Chodzi o zweryfikowanie, czy dana firma celowo nie zaniża obrotów, by móc skorzystać z oferowanego przez państwa świadczenia.
Jak wykazał portal, w uchwalonych przepisach istnieje luka, dzięki której firmy mogą opóźniać fakturowanie i rozliczać się w kolejnym miesiącu. To rodzi możliwość wykazania sztucznego spadku dochodów i otwiera furtkę do uzyskania zapomogi finansowej.
Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zapowiedział, że stosowną weryfikacją autentyczności sytuacji danego przedsiębiorcy może zająć się chociażby Krajowa Administracja Skarbowa. Zwłaszcza mowa tu o osobach samozatrudnionych oraz wykonujących zlecenie w ramach umów cywilnoprawnych.
ZUS poinformował, że od 7 maja na platformie PUE ZUS udostępniono nowe wersje wniosków dla zainteresowanych uzyskaniem świadczenia. Nowe formularze dostępne są dla osób, które chcą wnioskować o:
- świadczenia postojowe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (RSP-D);
- zawieszenie pobierania odsetek za zwłokę w przypadku rozliczeń (wniosek RDO);
- zawieszenie spłaty obowiązującej umowy (wniosek RDS);
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla prowadzących działalność (RSP-DK);
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób zobowiązanych umowami cywilnoprawnymi (RSP-CK)
Według danych, jakimi dysponuje ZUS, do 5 maja wpłynęło już prawie 3 miliony wniosków. Najczęściej przeważały postulaty o zwolnienie ze składek zusowskich, wnioski o pożyczkę dla mikrofirm oraz uzyskanie świadczenia o charakterze postojowym.