Luzowanie obostrzeń. Zobacz, co się zmieni

W poniedziałek wchodzi w życie, ogłoszone wcześniej luzowanie obostrzeń. Oznacza to, że restauracje znowu są otwarte, będzie też można umówić się m.in. do fryzjera czy kosmetyczki.

Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Od 18 maja br. swoją działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne salony urody – będą musiały to jednak zrobić w sposób zapewniający bezpieczeństwo klientów i obsługi. Aby skorzystać z usług, trzeba będzie umówić się telefonicznie lub online.

Według ściśle określonych zasad wznowiona zostanie także działalność barów, kawiarni i restauracji – na 1 osobę w lokalu będzie musiało przypadać co najmniej 4 m2, stoliki będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie, a kucharze i obsługa będą musieli nosić rękawiczki i maseczki. – Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł – w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być czynnych poczekalni. Nie możemy siedzieć w tłumie także w restauracji czy kawiarni – wiele zależy od nas – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zmniejszone zostaną także restrykcje związane z przebywaniem wiernych w kościołach i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja br. podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Od 18 maja br. będzie można prowadzić m.in. zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Zwiększony zostanie też limit osób, które mogą wejść do środków transportu zbiorowego – do autobusu, tramwaju lub metra wejdzie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). To zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, z której opcji skorzystać.

Od najbliższego poniedziałku podniesione zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (plus 2 trenerów). Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (plus 4 trenerów). Wprowadzona zostanie także możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć od 12 do 32 osób (plus trenerzy) w zależności od wielkości hali.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE