„Zabawa w chowanego”. Prymas Polski powiadomił Watykan!

Prymas Polski abp Wojciech Polak odniósł się do najnowszej produkcji Tomasza Siekielskiego, pt: „Zabawa w chowanego”. Arcybiskup powiadomił o sprawie Watykan.

Prymas Polski, fot. Wikipedia

Prymas Polski abp Wojciech Polak zajął stanowisko w sprawie najnowszego filmu braci Siekielskich, który właśnie dziś o godzinie 10:00 ujrzał światło dzienne.

Jak przyznał delegat Konferencji Episkopatu Polski, film, którego miał okazję obejrzeć, utwierdził go w przekonaniu, że nie zostały dochowane obowiązujące w Kościele standardy ochrony zarówno dzieci, jak i młodzieży.

Jak stwierdził biskup Polak, dużo zastrzeżeń budzi sposób traktowania osób pokrzywdzonych oraz ich rodzin, a także niepodjęcie stosownych działań po otrzymaniu informacji o wykorzystaniu seksualnym dzieci przez duchownego.

W jego ocenie doszło tu do niewypełnienia obowiązków, które prawo kościelne narzuca przełożonym. Biskup zaznaczył, że rzeczą karygodną jest przeniesienie podejrzanego o takie zachowania księdza do miejsca, w którym znów będzie miał możliwość jakichkolwiek kontaktów z dziećmi.

Prymas zapowiedział, że zwróci się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej celem wszczęcia „postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”.

Zwrócił się również do wszystkich reprezentantów polskiego kościoła, w tym księży i siostry zakonne o złożenia zawiadomienia w przypadku, gdy będą dysponowali wiedzą na temat wykorzystania seksualnego osób nieletnich.

Jak dodał Polak, nie wolno kierować się fałszywą troską o Kościół w momencie, gdy chodzi o krzywdę najbardziej bezbronnych.

Na koniec biskup dodał, że w większości przypadków zarówno księża, jak i siostry zakonne to osoby z powołaniem, zaś historia przedstawiona w filmie „Zabawa w chowanego” obrazuje problemy, z jakimi zmaga się tylko pewna część duchownych. Nie zmienia to faktu, że – zdaniem prymasa – nie ma kategorycznej zgody na ukrywanie przestępstw seksualnych, a winni muszą ponieść konsekwencje swoich zachowań.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE