Dzisiaj minister ogłosi zdjęcie maseczek. Trzy województwa być może utrzymają nakaz!

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w Polsat News poinformował, że już niedługo mieszkańcy konkretnych województw nie będą musieli nosić maseczek. Jednak nie wszyscy i nie wszędzie.

Fot. Pixabay

Małopolska to 6 województwo pod względem zakażeń. Na COVID-19 zachorowało u nas 1176 osób, a 40 z nich zmarło.

W liczbie chorych przoduje Śląsk. Zakażonych jest tam 7140 osób i zmarło 192. Drugie jest Mazowsze. Wykryto tam 3283 zakażenia, a zmarło 253 osoby. W niechlubnej czołówce jest także Dolny Śląsk, gdzie na COVID-19 zachorowało 2455 osób i 98 z nich zmarło. Podobnie Wielkopolska, gdzie odnotowano 2040 zakażeń i 146 zgonów. Najmniej zakażeń jest teraz w woj. lubuskim (106), warmińsko-mazurskim (175) i podkarpackim (378).

Liczba zakażeń to jednak nie wszystko. Ważny jest także wskaźnik reprodukcji wirusa, który odzwierciedla ile osób jest w stanie zakazić chory. Jeżeli wskaźnik wynosi np. 1.10 oznacza to, że 100 osób chorych jest w stanie zakazić 110 innych. – Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada – powiedział w Polsat News minister Łukasz Szumowski. Nie ujawnił jednak, które to województwa.

Jak dowiedział się portal Money.pl, nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrznym w parkach czy na ulicach. Obowiązek pozostanie jednak w zamkniętych przestrzeniach, głównie w komunikacji miejskiej, sklepach czy kościołach.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE