Nowe zasady podróży już od poniedziałku. Zmiany limitów i zasad używania maseczki

Część zapisów już weszła w życie, część zostanie wprowadzonych od 1 czerwca. Zobacz, co zmieni się w zasadach podróżowaniu komunikacją publiczną.

Fot. Kraków w Pigułce

Rządzący, policja i służby sanitarne apelują o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zaleceń. Jednocześnie przepisy zostały nieco złagodzone.

To, co pozostaje niezmienne to zakrywanie ust i nosa. Mimo, że już od 30 maja na ulicy można poruszać się bez maseczki, za każdym razem, kiedy wchodzimy do zamkniętej przestrzeni musimy założyć maseczkę. To samo dotyczy komunikacji miejskiej. W autobusie, tramwaju, pociągu i wszystkich innych środkach transportu publicznego zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe.

To, co się zmieniło to limity osób w komunikacji. Na samym początku tylko co drugie miejsce siedzące mogło być zajęte. Później przepis złagodzono do 30 proc. ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących. Obecnie, nadal nie zniesiono wszystkich ograniczeń, ale przepis kolejny raz poluzowano.

Już od poniedziałku, 1 czerwca w środkach komunikacji publicznej będzie mogła jeździć liczba pasażerów odpowiadająca 100 proc. liczy miejsc siedzących lub 50 proc. liczby miejsc siedzących i stojących. Wciąż będzie obowiązywał jednocześnie nakaz pozostawienia 50 proc. wolnych miejsc siedzących. W praktyce oznacza to znaczne zwiększenie liczby osób, które mogą jednocześnie podróżować komunikacją. W niektórych dużych pojazdach liczba pasażerów ulegnie niemal podwojeniu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE