Nowa koncepcja bonu turystycznego? Tylko dla osób zarabiających mniej. Ile?

Na początku mówiono o bonie wakacyjnym w wysokości 1000 zł. Taka kwota miała być wsparciem rządu dla pobudzenia branży turystycznej. Teraz pojawiają się inne informacje. Bon miałby być przeznaczony dla osób zarabiających mniej niż zakładano. Pojawiają się też głosy, by dać go wszystkim. Wtedy jednak najprawdopodobniej nie będzie to już 1000 zł.

Fot. Pixabay

Piotr Müller, rzecznik rządu, w rozmowie z Radiem Plus powiedział, że program budzi wątpliwości branży turystycznej.

Początkowo wsparcie na wakacje miało być przeznaczone dla osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę i zarabiają nie więcej niż średnia krajowa, a więc 5200 zł brutto. Portal WP.pl podał natomiast, że pojawiła się nowa koncepcja. 1000 zł dostać mają pracownicy etatowi, których pensja nie przekracza 4 tys. zł brutto. Według GUS to około 40 proc. zatrudnionych.

Pojawiają się też wątpliwości dla kogo przeznaczony jest program. Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w rozmowie z Money.pl powiedział, że ograniczenie liczby beneficjentów ma sens tylko w przypadku programu pomocowego. Zdaniem rzecznika, jeżeli rzeczywiście to działanie probiznesowe, bon powinien otrzymać każdy. Z obliczeń portalu wynika, że rząd nie wydałby z budżetu 7 mld zł, a aż 15 mld zł dla 17 mln Polaków. Jeżeli budżet zostałby na dotychczasowym poziomie, każdy na rękę dostałby 411 zł.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE