Są wiarygodne badania na temat maseczek. Zobaczcie czy chronią przed koronawirusem!

Światowa Organizacja Zdrowia zmienia wytyczne pod wpływem najnowszych badań na temat maseczek. Nie pozostawiają one żadnych wątpliwości.

Fot. Kraków w Pigułce

Badania zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet”. Przeprowadziła je międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez prof. Holgera Schunemanna, epidemiologa klinicznego na McMaster University w Ontario w Kanadzie.

Przeanalizowano 172 badania wykonane w 16 krajach na całym świecie. Badano związek pomiędzy zachorowaniami na SARS, MERS i SARS-CoV-2, a zachowywaniem dystansu społecznego i noszeniem maseczek.

Dystans fizyczny zmniejsza ryzyko zakażenia aż o 80 proc. Przy utrzymaniu 1 m odległości ryzyko spada do 3 proc. Na odległość mniejszą niż metr wzrasta do 13 proc. Zalecane jest 2 metry odległości

Maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia aż o 85 proc. Wcześniej była to najbardziej dyskusyjna sprawa, ale badania i materiały okazały się być jednoznaczne. WHO zmienia więc wytyczne i zaleca, by osoby zdrowe również nosiły maseczkę. Do tej pory WHO utrzymywało, że zdrowi powinni nosić je tylko wtedy, gdy mają kontakt z chorymi.

Ochrona oczu zmniejsza ryzyko zakażenia o 78 proc. Badania potwierdziły skuteczność osłaniania oczu u pracowników służby zdrowia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE