Nie płacisz abonamentu RTV? „Wyborcza”: Zajmują konta dłużników

„Gazeta Wyborcza” informuje, że urząd skarbowy zajmuje konta dłużników, którzy nie opłacili abonamentu RTV. Urząd ma pobierać opłaty nawet jeżeli płatnik wyrejestrował wcześniej odbiornik.

fot. Pixabay

Tylko od stycznia do kwietnia 2020 roku do urzędów skarbowych wpłynęło z Poczty Polskiej 35 tys. tytułów wykonawczych. Urząd ściągnął już 7 mln zł zaległej opłaty abonamentowej.

Gazeta opisała historię 67-letniej kobiety, która otrzymała pismo z Urzędu Skarbowego informujące o egzekucji należności z tytułu abonamentu RTV. Jej konto miało zostać zablokowane. Ponieważ pobierać można zaległe opłaty z ostatnich pięciu lat, w sumie z emerytury musi zostać pobrane 1735 zł. Gazeta opisała też inne przypadki osób, które nie miały odbiornika i zgłaszały to, a pomimo to zablokowano im konta.

Abonament RTV powinien płacić każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego, niezależnie od ponoszenia innych opłat (np. z tytułu telewizji kablowej lub satelitarnej). Opłata ta wynosi 7 zł za miesiąc z odbiornik radiowy (84 opłaty rocznej) oraz 22,70 za telewizyjny i radiowy (272,40 zł rocznie).

Z opłaty zwolnieni są seniorzy powyżej 75 roku życia i osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej. Płacić nie muszą również kombatanci, inwalidzi wojenni i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE