Żmije w lasach i parkach. Uważajcie!

Wiosna to czas lęgu żmij. W lasach, parkach, ale także i w mieście, pojawiają się pojedyncze osobniki na które trzeba szczególnie uważać. Żmije są nie tylko jadowite, ale również pod ochroną.

Fot. Shutterstock

Na małopolskich i krakowskich forach i grupach dyskusyjnych pojawiają się zdjęcia żmij. Wiosna to okres lęgowy tych gadów, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać.

Żmije rzadko kąsają człowieka, nie atakują nieprowokowane. Jeśli zostaną zmuszone do obrony, ich ukąszenie często (30-60% przypadków) jest suche. Żmija wtedy gryzie, ale nie wpuszcza jadu. Każdorazowo jednak należy zasięgnąć pomocy medycznej, ze względu na możliwość martwicy.

Jeżeli dojdzie do wstrzyknięcia jadu należy jak najszybciej wezwać pomoc i możliwie jak najmniej się poruszać. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych u których może skończyć się tragicznie. Dla zdrowego dorosłego człowieka najczęściej nie jest śmiertelne. Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Leczenie swoiste polega na podaniu antytoksyny końskiej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE