4200 dla osób, które straciły pracę. Dodatek solidarnościowy podpisany przez prezydenta

Dodatek solidarnościowy podpisany jest przez prezydenta. Oznacza to, że osoby które straciły pracę przez epidemię mogą liczyć na 4200 zł.

Fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

„Celem ustaw jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19” – czytamy w informacji.

Dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy. Dodatek będzie przysługiwał za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego.

Jest jednak kilka warunków. Po pierwsze pomoc jest adresowana tylko do pracowników ubezpieczonych w ZUS i nie mogą z niej korzystać rolnicy. Po drugie świadczenie będzie przyznawane osobom, które zostały zwolnione po 31 marca 2020 roku i pracowały w ramach umowy o pracę. Po trzecie wsparcie będzie mógł uzyskać ten, kto nieprzerwanie od przynajmniej 60 dni płacił składki ZUS. To jednak nie są jedyne ograniczenia. Projekt nie kumuluje się bowiem z zasiłkiem dla bezrobotnych i ze stypendiami. Oznacza to, że mając dwa świadczenia na raz, dodatek solidarnościowy będzie wypłacany, jako różnica do kwoty 1400 zł.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE