Nowe, zielone tablice rejestracyjne. Wiemy co oznaczają i kto musi je zmieniać

Kierowcy zapewne zauważyli, że na stołecznych ulicach pojawia się wiele nowych, zielonych tablic rejestracyjnych. Wiemy co oznaczają.

Fot. Kraków w Pigułce

Zielone tablice rejestracyjne oznaczają pojazd napędzany prądem lub wodorem, a więc pojazd ekologiczny. Jeżeli ktoś posiadał takie auto przed 1 stycznia 2020 roku nie będzie musiał zmieniać tablic. Samochody rejestrowane po tej dacie mają już zielone tablice, co wynika z przepisów.

Nowy rodzaj tablic ma ułatwić pracę policji i straży miejskiej. Chodzi m.in. o „czyste strefy”. Niedługo wjechanie do takiej strefy będzie możliwe tylko dla pojazdów z napędem elektrycznym, napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Pozostali kierowcy muszą liczyć się albo z mandatem albo też pozostawić samochód gdzie indziej. W najlepszym wypadku trzeba będzie zapłacić – nawet 2,5 za każdą godzinę. Wyjątkiem mają być godziny 9-17. Tyle w ustawie. Każdy samorząd będzie mógł ustalić własne zasady. Na razie strefy takie są jeszcze na wstępnym etapie, ale coraz więcej miast jest za ich wprowadzeniem.

Aut z napędem elektrycznym jest coraz więcej. Barierą nadal jest cena, zasięg aut i liczba miejsc, gdzie można je ładować. Jak wynika z raportu przygotowanego przez WysokieNapiecie.pl. na początku 2020 roku operatorzy udostępnili kierowcom 1090 punktów ładowania. Założenia mówiły, że do końca roku chcą mieć o niemal 1,7 tysiąca więcej, ale nie wiadomo czy inwestycji nie zakłóci pandemia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE