Straż miejska będzie mogła nakładać nowe mandaty. Zobacz, kto może się ich obawiać

„Rzeczpospolita” poinformowała, że ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje zmiany w prawie, które dadzą strażnikom większe uprawnienia. Strażnicy będą mogli wypisywać dwa nowe mandaty.

Strażnik miejski na obchodach z okazji Bożego Ciała. Fot. Albin Marciniak/East News

Nowych przepisów powinni obawiać się kierowcy, ale także i mieszkańcy, którzy niedopełnianą obowiązków odpowiedniego gospodarowania odpadami.

Kierowcy będą musieli uważać na „czyste strefy”. Niedługo wjechanie do takiej strefy będzie możliwe tylko dla pojazdów z napędem elektrycznym, napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Pozostali kierowcy muszą liczyć się albo z mandatem albo też pozostawić samochód gdzie indziej. W najlepszym wypadku trzeba będzie zapłacić – nawet 2,5 za każdą godzinę. Wyjątkiem mają być godziny 9-17. Tyle w ustawie. Każdy samorząd będzie mógł ustalić własne zasady. Na razie strefy takie są jeszcze na wstępnym etapie, ale coraz więcej miast jest za ich wprowadzeniem.

Druga propozycja ministerstwo dotyczy odpadów. Grzywna będzie groziła za niezłożenie deklaracji o wysokości opłat za ich gospodarowanie. Mandaty grożą też osobom, które pomimo nieposiadania przydomowego kompostownika zadeklarowały, że go mają lub mają go, ale nie używają.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE