Kierowca autobusu zażył amfetaminę. Jak działa narkotyk?

W czwartek doszło do wypadku podczas którego miejski autobus przebił bariery i spadł z mostu Grota przełamując się na pół. Było wielu rannych i jedna ofiara śmiertelna. Prokuratura potwierdziła, że kierowca prowadził po zażyciu amfetaminy. Wyjaśniamy, co to za narkotyk i jak działa.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Amfetamina to organiczny związek chemiczny, który bardzo silnie działa na Ośrodkowy Układ Nerwowy. W większości krajów jej produkcja i sprzedaż jest mocno ograniczona. Specyfiki na bazie amfetaminy stosuje się w medycynie m.in. do leczenia ADHD i narkolepsji.

Pierwsze efekty w zależności od drogi podania pojawiają się w 3 do 20 minut od zażycia.

Amfetamina zwiększa wydolność psychomotoryczną, polepsza koncentrację, zwiększa poczucie pewności siebie, odsuwa lęk, nasila agresję i powoduje bezsenność i pobudzenie. To jednak nie wszystko, bowiem amfetamina powoduje groźne skutki uboczne. Należą do nich omamy słuchowe i wzrokowe, silne pobudzenie i brak samokontroli, a także skrajne wyczerpanie. Ponadto po zaprzestaniu działania narkotyku pojawiać się mogą silne bóle głowy, niepokój, senność, a nawet myśli samobójcze.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE