Nowy podatek wchodzi w życie. Co to oznacza dla użytkowników?

Sejm zdecydował, że nadawcy VOD będą oddawać 1,5 procent przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nowy podatek właśnie wszedł w życie. Będzie podwyżka?

Fot. Pixabay

Podmioty, które dostarczają audiowizualne usługi medialne będą miały obowiązek dokonywania wpłat na konto PISF. Wysokość wpłat stanowi 1,5 procent uzyskiwanych przychodów.

Zdobyte w ten sposób dodatkowe źródło finansowe pozwoli na wsparcie produkcji filmów, organizacji festiwalów oraz innych wydarzeń filmowych. Obecnie podobną opłatę wnoszą, m.in. operatorzy telewizyjni, właściciele kin czy też dystrybutorzy, czyli Ci, którzy osiągają zysk z korzystania z dobrodziejstwa polskiej kinematografii.

W uzasadnieniu stwierdzono, że nowelizacja ustawy z ostatniego dnia marca o przeciwdziałaniu COVID-19 pozwoliła na premierowe udostępnienie materiału filmowego nie tylko w kinie, lecz także poprzez inne usługi na żądanie.

To właśnie stało się powodem, dla którego przegłosowano nałożenie obowiązku wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak dodano, prawo europejskie dopuszcza nakładanie tego typu zobowiązań. Ponadto, ustawa zwalnia z obowiązków mikroprzedsiębiorców o niskim przychodzie. Dzięki nowym regulacjom tylko do końca obowiązującego roku uda się uzyskać przychód około 15 milionów złotych.

Zdania ekspertów są podzielone, jednak większość uważa, że finalnie za nowy podatek zapłacą klienci. – Niektórzy dostawcy mogą wykorzystać to jako pretekst, żeby zrobić podwyżkę. Jednak nie ma co się doszukiwać złych intencji, 1,5 proc. od przychodu to bardzo dużo (…) W tym przypadku finalnym płatnikiem są abonenci, którzy prędzej czy później odczują tę opłatę na własnej skórze – skomentował Michał Kozicki, były prezes HBO Polska, w wypowiedzi dla portalu Press.pl.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE