Bankomaty wydają nowiutkie banknoty z numerami serii jednymi po drugich. NBP wyjaśnia

Do bankomatów trafiają pieniądze prosto z drukarni z numerami serii różniące się tylko jednym numerem. Miłośnicy teorii spiskowych twierdzą, że rząd potajemnie drukuje pieniądze, ale powód jest dużo prostszy.

Fot. Kraków w Pigułce

Internauci wstawiają na portalach społecznościowych zdjęcia banknotów wyjętych z bankomatu. Wyglądają, jakby były prosto z drukarni i wszystko na to wygląda, gdyż numery serii np. setek i dwusetek różnią się tylko ostatnią cyfrą.

NBP w odpowiedzi na pytanie WP w tej sprawie odpowiada, że dzieje się tak dlatego, że pieniądze rzeczywiście są drukowane. Powodem nie jest jednak, jak nie niektórzy twierdzą, chęć zapewnienia środków na realizację tarczy antykryzysowej, a to, że Polacy masowo wyciągają gotówkę. Z tego też powodu, jak pisaliśmy wcześniej, banki i operatorzy bankomatów ograniczają możliwość wyciągania gotówki.

Banknotów zwyczajnie brakuje na rynku, gdyż Polacy zaczęli trzymać rezerwę gotówki w domach. „W związku z epidemią COVID-19, w okresie od 9 marca do 22 czerwca, zanotowano ponad 23-procentowy wzrost wartości pieniądza w obiegu. Tym samym nieunikniona jest sytuacja występowania na rynku dużej liczby banknotów nowych” – tłumaczą przedstawiciele NBP w rozmowie z WP.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE