Prezydent Duda: „Krakówek” i „Warszawka”. Bralczyk: „Bez wątpienia określenia lekceważące”

Prezydent Duda mówił o „warszawce” i „krakówku”. Mieszkańcom Warszawy i Krakowa słowa te nie za bardzo się podobały. Co tak naprawdę oznaczają? Wyjaśnił to prof. Bralczyk.

Fot. KONRAD KOZŁOWSKI/POLSKAPRESS/Polska Press/East News

„Chcę, żeby ta polityka była kontynuowana” – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Łobzie w woj. zachodniopomorskim. Odnosił się w ten sposób do programów 500 plus i tego, jak zmniejszyło się ubóstwo w Polsce.

Polityka odważnych inwestycji i dbania o człowieka, a nie polityka dziadostwa i dbania tylko o elitę. Nie polityka napychania kieszeni warszawskiemu salonowi, tzw. warszawce, czyli grupie najbogatszych ludzi prominentnych, którzy się bogacili bardzo często kosztem reszty społeczeństwa.

W Polsat News prezydent zapewniał, że „w Warszawie i wielkich miastach każdy wie, co to znaczy tzw. warszawka”. Dodał, że to określenie rożnego rodzaju celebrytów z różnych środowisk. W podobnym tonie wypowiadał się później o Krakowie z którego sam pochodzi. – Ktoś mógłby pomyśleć, że pan pochodzi z „krakówka” – mówił prowadzący program Bogdan Rymanowski.

Ja pochodzę z inteligencji krakowskiej, nie pochodzę z „krakówka”. „Krakówek” raczej na mnie nie głosuje – odparł prezydent.

Gazeta.pl zapytała Profesora Bralczyka o to co tak naprawdę znaczą „warszawka” i „krakówek”.

Jak mówi profesor „warszawka” to ironiczne określenie podkreślenia pozorności wykształcenia. To środowisko, które aspiruje do bycia wyrocznią, a nie reprezentuje głębszych wartości. – Chyba najbliżej jej do słowa „elita” lub „pseudoelita” – tłumaczy prof. Bralczyk. Dodaje jednak, że bez wątpienia jest to określenie lekceważące.

„Krakówek” natomiast to określenie z lat 80. Późniejsze niż „warszawka”. – To inne środowisko niż „warszawka”. Trochę zapyziałe. Tak określano m.in. różnych radców i innych, którzy reprezentowali mieszczaństwo nie tyle stare i dobre, ile stare i trochę zapóźnione. W „warszawce” jest może trochę mniej mieszczaństwa. To bardziej różnego rodzaju układy i układziki – wyjaśnia językoznawca.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE