Przełomowy wyrok! Sąd nie ukarze mężczyzny, który nie nosił maseczki. „Nakaz bezprawny”

Jak podaje „Wyborcza” w Kościanie zapadł przełomowy wyrok. Są odmówił ukarania mężczyzny, który jechał rowerem bez maseczki. Sędzia podkreślił, że „brak jest podstaw pozwalających na tak daleko idącą ingerencję w prawa i wolności jednostki”.

Fot. Pixabay

Mężczyzna nie nosił maseczki i złamał zakaz poruszania się podczas epidemii. Policja chciała nałożyć na mężczyznę mandat w wysokości 500 zł. Ten jednak odmówił przyjęcia więc sprawa trafiła do sądu. Policja powołała się również na art.54 Kodeksu Wykroczeń za zakaz poruszania się bez potrzeby.

Sąd jednak odmówił wszczęcia postępowania. Wszystko przez braki w ustawie o zapobieganiu chorobom zakaźnym. Zdaniem sędzi Agnieszki Olszewskiej zakaz przemieszczania się wprowadzono bezprawnie. Podkreśliła, że w konstytucji zagwarantowana jest wolność poruszania się. Ograniczyć można ją tylko ustawą, a nie rozporządzeniem.

Co więcej, według sędzi, powszechny nakaz noszenia maseczek również jest bezprawny. W uzasadnieniu sędzia podkreśla: „Brak jest podstaw pozwalających na tak daleko idącą ingerencję w prawa i wolności jednostki”.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE