Geny wpływające na przebieg koronawirusa

Naukowcy odkryli, że istnieje 6 odziedziczonych po przodkach genów, które są szczególnie niebezpieczne przy przebiegu wirusa COVID19. Mogą sięgać nawet 60 tysięcy lat!

Fot. Pixabay

Badania zostały opublikowane przez portal BioRxvi i sięgają czasów skrzyżowania się z Neandertalczykami, którzy dodali swoje DNA do puli genetycznej, które później wciąż się rozprzestrzeniało i zmieniało. Niestety duża ilość tych genów była bardzo szkodliwa dla współczesnych ludzi i ich zdrowia.

Naukowcy uważają, że to właśnie 6 genów neandertalczyków może powodować większe zagrożenie podczas zachorowania na koronawirusa.

„Ten konkretny fragment genomu jest obecnie powszechny w Bangladeszu, gdzie ma go ok. 63 proc. ludzi oraz Azji Południowej (ok. ⅓ ludności). Tylko 8 proc. Europejczyków ma ten fragment genomu i tylko 4 proc. mieszkańców Azji Wschodniej. Wśród ludności afrykańskiej niemal nie obserwuje się go. Ten fragment genomu mógł zwiększać odporność na rodzime patogeny mieszkańców Azji Południowej, chociaż na razie są to spekulacje. Jest to ten sam genom, który znaleziono u neandertalczyka zamieszkującego obecną Chorwację 50 tys. lat temu”

-twierdzą eksperci.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE