Dwóch oszustów podało się za kościelnych wolontariuszy

Pod koniec czerwca na posesji mieszkanki gminy Łososina Dolna pojawiło się dwóch mężczyzn. Podali się za kościelnych wolontariuszy, twierdząc, że zbierają pieniądze na cel charytatywny.

fot. Pixabay

Kobieta postanowiła wpłacić kilkadziesiąt złotych i wraz z jednym z mężczyzn weszła do swojego domu. Gdy przekazała mu pieniądze, ten poprosił ją jeszcze o coś do picia. W trakcie przygotowywania napoju do mieszkania niezauważony wszedł drugi z mężczyzn, który zajął się szukaniem kosztowności. Chwilę później obaj wyszli, a po pewnym czasie seniorka zorientowała się, że wraz z nimi zniknęły pieniądze z pudełka, w którym trzymała swoje oszczędności.
Okazało się, że pod koniec czerwca dwaj mężczyźni jeździli srebrnym samochodem po terenie gminy Łososina Dolna, pytając mieszkańców o złom lub informując o zbiórce na kościół oraz chore dziecko.

W związku z tą sytuacją policjanci apelują o zachowanie ostrożności, a w przypadku wątpliwości i podejrzeń, co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 112.
Pamiętajmy, że warto pomagać i wspierać osoby, które tego potrzebują, ale należy czynić to z rozwagą, dlatego zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze, trzeba dokładnie wypytać osobę, która prowadzi zbiórkę, jaką fundację reprezentuje i czy zbiórka została oficjalnie zgłoszona. Pomagać można na wiele sposobów i by to czynić wcale nie trzeba zapraszać nieznanych nam osób do swojego domu czy mieszkania, a wręcz – z uwagi na swoje bezpieczeństwo – nie należy tego robić. Zawsze można powiedzieć, że chcemy wesprzeć chorą osobę w inny sposób i poprosić o ulotkę ze szczegółową informacją i numerem konta fundacji, a następnie zweryfikować uzyskane informacje (można to zrobić na portalu zbiorki.gov.pl, który zawiera informacje o wszystkich zbiórkach publicznych prowadzonych na terenie naszego kraju – można tam znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, czy poznać dane organizatora).

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE