Andrzej Strzelecki przed śmiercią napisał piosenkę: „Umieram”

Reżyser, aktor filmowy oraz teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie i były rektor tej uczelni Andrzej Strzelecki zmarł w wieku 68 lat na raka. Aktor o chorobie poinformował w czerwcu tego roku. Przed śmiercią aktor napisał piosenkę. Jej tekst jest niezwykle wzruszający.

Jest słowo czyste, mocno brzmiące

W którym nadzieja nie utonie

Piękne jak wszystkie wschody słońca

Słowo „płomień”

Dopóki płonę płomieniem – mam znaczenie

Dopóki słowo rozpalam – jestem

Gdy jestem niesie mnie fala

I w tym uniesieniu stać mnie na żar i na gesty

Ze mną jest ciepło i jasno

Przez chwilę, przez moment, teraz

Bo gdy mi przyjdzie zgasnąć – umieram

Gdy z każdą chwilą tracę siłę

To nie jest miłe

Gdy powolutku się oddalam, spalam.

Zostaje ze mnie tylko śmieć, bezużyteczny

A ja bym chciała mieć w sobie ogień wieczny

Lecz to marzenie, to pragnienie

Jak wszystko moje zniknie, spłonie

Zostanę własnym niespełnieniem

Aktora żegnają przyjaciele i rodzina.

 

Andrzej Tadeusz Strzelecki (ur. 4 lutego 1952 w Warszawie) – polski reżyser oraz aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, satyryk, nauczyciel akademicki, profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008–2016), a także gracz i działacz golfowy.

Urodził się w rodzinie dziennikarzy. Jest absolwentem Wydziałów Aktorskiego (1974) i Reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (przekształconej następnie w Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza). Z pracą pedagogiczną związany jest od 1976, w 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. W kwietniu 2008 został wybrany na rektora Akademii Teatralnej. Funkcję tę sprawował przez dwie kadencje do 2016.

W latach 1974–1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był twórcą i współzałożycielem kabaretu „Kur” (1974) oraz aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat (1987–1997) pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

Grał w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji – m.in. Król w kraju rozkoszyŻółta szlafmyca oraz jednoaktówkach Michaiła Zoszczenki „Love”, „Film” i „Smutne miasteczko”. Pojawiał się u boku takich aktorów jak Krzysztof Kowalewski, Jerzy Turek, Marian Kociniak, Anna Seniuk, Jerzy Bończak, Wiktor Zborowski, Wiesław Michnikowski, Gustaw Lutkiewicz, Jolanta Lothe, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Machalica, Wiktor Zborowski, Witold Dębicki, Artur Żmijewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych w TVP, do których należą Parada blagierówOpowiadania w dur i w mollFelieton IlustrowanyUśmiech słońcaUśmiech twarzyUśmiech deszczuMilena i Chopin w Ameryce. Prowadził również teleturniej Piramida w Polsacie.

Andrzej Strzelecki jest także aktorem filmowym. Grał m.in. w Przepraszam, czy tu biją?Ostatnim bieguKuchni polskiejPrzeprowadzkiW pustyni i w puszczy. W serialu telewizyjnym Klan otrzymał rolę doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego.

Reżyserował koncerty festiwalowe i gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze, Camerimage w Toruniu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Przygotowywał prezentacje artystyczne na Dni Polskie w Pradze, Moskwie, Wiedniu, Helsinkach, a także na Expo 2000 w Hanowerze i 2005 w Aichi, na Europaliach 2001 w Brukseli oraz na sesji MKOl w Seulu 2000. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polski i Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.

Jest też graczem w golfa. Był wielokrotnie członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. W 2007 wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną Człowiek w jednej rękawiczce, w której zawarł rozmaite anegdoty i historie, które przydarzyły się jemu i innym miłośnikom golfa. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE