Drakońskie kary od Sanepidu na ponad 21,5 mln zł. Są wyroki sądów

Łączna kwota kar nałożonych przez Sanepid przekroczyła już 21,5 mln zł. Ukarano prawie 4,5 tys. osób. Są pierwsze wyroki sądów.

Fot. Shutterstock

Dane podał TVN24, powołując się na informacje od Jana Bodnara, rzecznika GIS. Łączna kwota wynosi 21 mln 581 tys. 194 zł.

W przypadku niewielkich naruszeń policja nakładała mandaty w wysokości do 500 zł. Kiedy przewinienie było poważniejsze, funkcjonariusze sporządzali notatki o ukaranie do Sanepidu. Tak było np. w przypadku niedochowanie warunków kwarantanny. Inspektorat Sanitarny może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł.

Większość ukaranych odwołało się od kary. Niektórzy skutecznie i mandaty cofnięto. Jeżeli Sanepid podtrzyma decyzję, pozostaje odwołanie się do sądu. Postępowania nie zawieszają jednak wykonania kary, która nadal podlega zapłacie. W tym wypadku pozostaje wniosek do Inspektoratu o odroczenie terminu lub rozbicia na raty.

Są już też niektóre wyroki. TVN24  opisał historię 60-latka z Białegostoku, który naruszył warunki kwarantanny. Będąc na zakupach pochwalił, że powinien być w izolacji. Pracownik zawiadomił policję. Okazało się, że miał rację. Mężczyzna usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i tysiąc złotych świadczenia pieniężnego.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE