Będą kontrole na weselach? „Jeżeli nie potrafimy przekonać, trzeba nałożyć karę na organizatorów”

Wiceminister Waldemar Kraska opowiadał o planach Ministerstwa Zdrowia na najbliższe miesiące. Była mowa o szczepionkach i weselach, które stają się drugim po kopalniach źródłem zakażeń koronawirusa.

Fot. Shutterstock

Waldemar Kraska był gościem na antenie RMF FM. Wiceminister ma nadzieję, że w tym roku na grypę zaszczepi się więcej ludzi niż w poprzednim roku. Dzięki temu ograniczy się liczbę pacjentów z grypą, która we wczesnych fazach przypomina zakażenie koronawirusem.

Jak powiedział polityk, w poniedziałek zebrał się zespół, który ma badać ewentualną drugą falę i opracować strategię. Dużym problemem są obecnie wesela. Ministerstwo myśli nie tylko o ograniczeniu ludzi na imprezach, ale także o kontrolach bezpieczeństwa tego typu wydarzeń.

Przypomnijmy, że było przynajmniej kilka wesel po których nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń. Po zabawie w miejscowości Nawojowa (Małopolska), doszło do 151 zakażeń. 1000 osób jest w kwarantannie. To nie tylko uczestnicy wydarzenia, ale także ich rodziny i osoby, które miały z nimi kontakt. Wszystko zaczęło się jednak od jednego zakażonego.

– Rozmawialiśmy o tym z Głównym Inspektorem Sanitarnym, żeby na weselach wzmóc kontrole. Jeśli już nie potrafimy przekonać w sposób łagodny, to niestety, trzeba nałożyć karę na organizatorów wesela, ponieważ czasem jedynym wspomnieniem z tej pięknej, czasem jednej w życiu imprezy, jest to, że pół rodziny zostało zakażonych koronawirusem – mówił wiceminister w rozmowie z RMF FM. Przypomniał, że obostrzenia powinny być egzekwowane i sprawdzane – Nie mówię, że policjanci czy inspektorzy GIS (powinni przeprowadzać kontrole na weselach – przyp. red.). Ale w jakiś sposób trzeba to wyegzekwować – podkreślał Waldemar Kraska – „Inspektorzy sanitarni mają takie prawa, żeby ewentualnie skontrolować przygotowanie do wesela, także w trakcie – czy jest odpowiednia liczba osób” – dodał.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE