Czterolatek o włos od śmierci. Zatruł się śmiercionośną rośliną

4-latek był krok od śmierci. Jadł ziarenka silnie trującej rośliny. Drzewko wiosną kwitnie pięknie i wielu ma je w swoich ogrodach.

Fot. Pixabay

Historię trującej rośliny opisał portal tvn24. Złotokap zwyczajny to piękny duży krzew, który potrafi kwitnąć od kwietnia aż do końca czerwca. Ceniony jest za żółte zwisające kwiaty.

Roślina jest jednak silnie trująca i nawet posiadacze pasiek dbają o to, by nie znalazła się w pobliżu uli. Miód może wtedy powodować zatrucie. Najwięcej toksyn zawierają nasiona, które mają owalny kształt przypominający groszek.

Dzieci o znalezionych ziarenkach powiadomiły dziadka. Czterolatek przyznał się, że zjadł kilka zanim przyniósł je do domu. Dziadek natychmiast zareagował i chłopiec otrzymał pomoc na czas. Niewiele jednak brakowało. Już w drodze do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dziecko miały objawy zatrucia, m.in. wymioty.

Okazuje się jednak, że takich przypadków było więcej. Dzieci sięgają też po niebezpieczny wawrzynek wilczełyko, którego owoce wyglądają, jak małe jagody, a są śmiertelnie trujące. Podobnie piękne, czerwone owoce cisu w których znajdują się trujące pestki. Najbardziej niebezpieczne jest jednak zatrucie wilczą jagodą. Spożycie powoduje przyspieszenie serca, zatrzymanie krążenia, zaburzenia neurologiczne, śpiączkę i zgon pacjenta.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE