Jak odebrać bon turystyczny? Wyjaśniamy

Ruszył bon turystyczny. Podpowiadamy, jak go odebrać i co dokładnie zrobić, jeżeli nie macie jeszcze konta w PUE.

Fot. Pixabay

Bon turystyczny to nowy program rządu mający na celu ożywić polską branżę turystyczną. Projekt polega na tym, że na każde dziecko w rodzinie można uzyskać 500 zł lub 1000 zł jeżeli jest niepełnosprawne na wybrane usługi turystyczne.

Odebrać go można wchodząc na portal PUE ZUS. Jeżeli jeszcze go nie macie, możecie go założyć na stronie zus.pl, klikając w prawym górnym rogu przycisk „zarejestruj w PUE”. Trzeba jednak potwierdzić swoją tożsamość. Możemy zrobić to na trzy sposoby: profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub poprzez bankowość elektroniczną. Trzeci sposób jest najwygodniejszy. Po prostu logujemy się do banku i zezwalamy na rejestrację. Jeżeli nie posiadamy bankowości elektronicznej i nie mamy podpisu kwalifikowanego, to zostaje nam jedynie profil zaufany. Jeżeli tego też nie mamy, należy wypełnić wniosek w internecie i potwierdzić go w jednej z placówek. Instrukcje, jak to zrobić, znajdziecie przy rejestracji.

Kiedy już dostaniemy się do PUE, po lewej stronie menu znajdziecie opcje zatytułowaną „Polski bon turystyczny”. Słowo polski nie jest tutaj przypadkowe, bowiem bon ważny jest tylko w polskich hotelach, pensjonatach czy agroturystyce.

Na górze mamy informacje o koncie na którym aktywować będziemy kod, poniżej są dane kontaktowe i liczba beneficjantów. Kiedy wszystko sprawdzimy, wciskamy przycisk „aktywuj bon” i wypełniamy dane kontaktowe. Na skrzynkę e-mail przyjdzie nam potem potwierdzenie. Kiedy już aktywujemy bon, możemy dodatkowo uaktywnić świadczenie na dzieci niepełnosprawne. W tym celu należy zaznaczyć dziecko i nacisnąć przycisk „Złóż wniosek o dodatkowe świadczenie”. Potrzebny nam będzie skan orzeczenia o niepełnosprawności lub innego dokumentu. Po zakończeniu całej procedury dostaniemy kod, do wykorzystania podczas dokonywania płatności w wybranych usługach. Płatności można dokonywać na wiele usług, aż do wyczerpania kwoty z bonu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE