Kiedy wynik testu na COVID-19 jest najbardziej wiarygodny?

Według ekspertów test na koronawirusa musi być przeprowadzony w odpowiednim czasie aby został prawidłowo zrobiony. Zrobiony za wcześnie lub za późno nie da wiarygodnego wyniku. 

Fot. Shutterstock

Naukowcy podkreślają, że objawy zakażenia się koronawirusem to nie tylko gorączka czy kaszel. Jest ich dużo więcej i są czasami trudne do wykrycia.

Profesor Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaznacza, że w każdej infekcji obowiązuje jedna reguła. Wykonać test należy wtedy kiedy ma się pewność, że otrzyma się wiarygodny wynik.

„W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 jest to piąty, a jeszcze lepiej – szósty dzień od zakażenia. A zatem należy prześledzić swoje kontakty i zastanowić się, kiedy mogło dojść do zakażenia i odliczyć pięć- sześć dni, zanim poddamy się testowi”

-podkreśla.

Pomóc z decyzją kiedy wykonać test może lekarz lub sanepid, do którego wystarczy zgłosić się telefonicznie.

Profesor zwraca uwagę też na to, że przy każdej infekcji wirusowej najważniejsza jest izolacja. Dlatego przy podejrzeniu zarażenia się wirusem kontakty trzeba ograniczyć do minimum. Dobrze jest też w domu często wietrzyć mieszkanie i często myć ręce.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE